Ptejte se nás!

Do tohoto formuláře můžete vyplnit své otázky na nás. Jakmile je nám systém doručí, tak garant dané programové oblasti na ně odpoví a následně zveřejní. Děkujeme za vaše dotazy.

Vaše otázky a naše odpovědi

Mohli byste sdělit občanům Březiny, jak je to ve skutečnosti s připraveností naší obce na rekonstrukci silnice? Letos už se asi nekopne, bude to tedy příští rok? Děkuji.

Dle informací ze Správy a údržby silnic Jihomoravského kraje, kterou jsme získali včera tj. 1. října 2014, se cesta v Březině nezačne budovat během roku 2015. Důvodem je nevyhlášené výběrové řízení na dodavatele stavby pro cestu v Březině. Příčinou je stav celého projektu, který neumožňuje aktuálně vyhlásit výběrové řízení. Nové zastupitelstvo bude muset řádně zapracovat, aby rekonstrukce v roce 2016 klapla.

Dobrý den, v červencovém čísle obecního zpravodaje bylo uvedeno, že bude kandidovat jen sdružení kandidátů PRO Březinu. Údajně prý kandiduje ale více lidí z obce. Jak je to tedy?

Co se týče obecního zpravodaje, tak ten v tomto volebním období vyšel jen dvakrát, naposledy pak v lednu 2012. Zpravodaj PRO Březinu, který vydává náš spolek, informoval v červencovém čísle o tom, že náš spolek postaví vlastní kandidátku do voleb, abychom měli lepší možnosti ovlivňovat vývoj a rozvoj vesnice a řešit kauzy typu rekonstrukce komunikace, otvírku lomu či chodníky z pozice zastupitelů. V den posledního termínu podání kandidátek byla zaregistrována ještě jedna kandidátní listina s názvem "Březina k prosperitě".

Říká se, že pokud vyhrajete volby, budete dávat méně peněz Sokolům, hasičům a vůbec všem spolkům v Březině. Je to pravda? Podle mě se tak utlumí společenský život v Březině.

My bychom naopak chtěli, aby spolky měly těch peněz víc. Proto budeme kromě příspěvků od obce také podporovat jejich snahy při žádání o dotace jinde. Jako například v případě auta pro hasiče – obec by si nemohla dovolit zaplatit celé auto, ale může na něj přispět a hasičům pomoci při žádosti o dotaci. Stejně tak ostatní spolky budou moci žádat o spolufinancování, případně pomoc s konkrétními projekty a to i po stránce čistě úřední, tj. například s vyplňováním dotačních žádostí. Pokud budeme mít většinu v zastupitelstvu, budeme takovou podporu poskytovat všem spolkům v Březině s dobrými nápady.

Slyšela jsem, že za vaší kandidaturou stojí současný místostarosta Kozel, je tomu tak?

Za naší kandidátkou nestojí ani pan Kozel, ani nikdo jiný. Náš spolek zde nezávisle funguje čtyři roky a celou dobu za námi stojí jen naši členové a příznivci, naše akce a projekty, které řešíme. I to je důvod, proč jsme se rozhodli kandidovat do zastupitelstva jako sdružení nezávislých kandidátů, nechtěli jsme se schovávat pod hlavičkou nějaké politické strany či jako samostatní kandidáti. Tvoříme jeden celek, který spojují stejné myšlenky a stejné názory.

Plánujete vydávat i nadále váš spolkový zpravodaj, pokud uspějete ve volbách?

Spolkový zpravodaj vydáváme jako informační platformu o našem spolku, takže odpověď je ANO, budeme ho vydávat i nadále. Díky tomu, že v obci nevychází obecní zpravodaj, rozšířili jsme záběr našeho zpravodaje i na obecní záležitosti. V případě, že bychom měli možnost, rádi bychom z pozice zastupitelů vydávali obecní zpravodaj, kde by se čtenář dočetl vše o obci, projektech a také akcích spolků. Jsme schopni poskytnout naše zkušenosti a znalosti. Vedle toho však nadále bude vycházet i náš spolkový zpravodaj s informacemi o spolku, akcích a našich názorech,.

Četl jsem Březinské noviny a nelíbí se mi, že zde kandidáti dělí "starousedlíky" a ostatní. Jsme snad všichni občané této vesnici, platíme stejné daně, účastníme se akcí. Jak to vidíte vy?

Toto dělení je pro nás nesmyslné a hloupé. Jak píšete Vy, jsme všichni obyvatelé jedné vesnice. Bohužel protikandidátka se takto snaží hrát na city některých voličů a vymezuje stále dokola a dokola občany Březiny na dvě skupiny. Myslíme si, že se to však obrátí proti našim soupeřům, lidé nejsou hloupí a spoustě lidí v Březině již dlouho tento šovinismus vadí a jak slýcháme, ty, které dělení řadí do "podřadné skupiny" občanů dokonce uráží. Věříme, že se názor občanů ve volbách ukáže, kudy a jak chtějí lidé dále kráčet. Dělení, které protikandidáti podporují, je ale nesmyslné i z jiného pohledu - nebyly jsme to my, kteří zde v předchozích obdobích schvalovali neřízenou výstavbu, volné pole působnosti pro developerské firmy a překotný rozvoj obce bez pravidel. Kde byli naši protikandidáti v té době? Proč se nevymezovali proti směřování Březiny v té době, kdy šly věci ovlivnit? Kde byli kandidáti "Březina k prosperitě" při letošních jednáních o novém územním plánu, kde se zvažovala další developerská výstavba? Proti hromadné výstavbě stál jen náš spolek a to, díky podpisům od Vás - občanů, jako "zástupce veřejnosti".